1 küp beton başına çimento miktarı - kilogram ve torba cinsinden hesaplama

Yapı malzemeleri satın alırken, miktarlarını doğru bir şekilde hesaplamak önemlidir. Hem eksiklik hem de fazlalık neşe getirmez. Genelde "durdurmanın" "gizli kapamadan" daha iyi olduğuna inanılır, ancak çimento durumunda değildir. Bu malzeme uzun süre saklanamaz ve bu nedenle gerekli miktarı doğru bir şekilde hesaplamaya değer. 1 m³ beton için ne kadar çimento gerektiği kilogram ve torba olarak belirlenebilir. Prensip olarak, her ikisini de bilmek daha iyidir, çünkü ambalaj farklı olabilir.

Bir küp beton için ne kadar çimento gerekir

Çimento, uzun süre depolanmaması gereken yapı malzemesi türüdür. Sıcak ve kuru tutulsa bile, üç ay sonra gücünün% 20'sini, altı ay sonra -% 30'unu ve bir yıl sonra -% 50'sini kaybeder. Bu yüzden kritik alanlar için eski olanları kullanmamak daha iyidir. "Tazelikten" emin olmak için, üzerinde üretim tarihi yazılı orijinal ambalajında ​​satın almak daha iyidir. Hemen başlatırsanız, iki aylık olabilir. Bir süreliğine de sahipseniz, daha taze olsun.

Çimento kalitesi oranlara bağlıdır

Çimento kalitesi oranlara bağlıdır

Depolamamak için, bir küp betonda ne kadar çimento olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun için, metreküp çözelti başına kilogram cinsinden çimento tüketimini gösteren tablolar vardır. En popüler olanları Portland çimento kaliteleri M400 (yeni isim CEM I 32.5N) ve M500 (yeni isim CEM I 42.5N). M500 kalitelerine kadar beton hazırlamak için kullanılırlar. Daha az dayanıklılık için daha ucuz olan M300'ü kullanabilirsiniz.

Farklı sınıflarda 1 küp beton başına çimento M400, M500 ve M300 tüketim tablosu

Farklı sınıflarda 1 küp beton başına çimento M400, M500 ve M300 tüketim tablosu

Bu verilere dayanarak, ihtiyacınız olan beton miktarı için ne kadar çimento gerektiğini hesaplamak kolaydır. Örneğin, temeli dökmek için 5,7 küp gerekir. Beton M300 marka olacak, PC400'den yapacağız. Bir metreküp 290 kg'dır. Bu, 5.7 m³ * 290 kg / m³ = 1653 kg'ın her şey için geçerli olacağı anlamına gelir.

Sertliğe bağlı olarak 1 m³ beton için çimento miktarı

Yukarıda ortalama tablo var. Genel olarak, spesifik bağlayıcı miktarı, kalitesine, agregalarına (kum ve kırma taş) ve ayrıca beton çözeltisinin gerekli sertliğine bağlıdır. Fabrikalarda, her bir çimento, kum veya kırma taş teslimi için belirli bir oran seçilir. Başka bir kum yığını getirdiler - testler yapıyorlar. Yeni ciltçi geldi - her şey yeniden. Her halükarda öyle olmalı. Titiz ev inşaatçıları için, bileşimin gerekli sertliğine (akışkanlığına) bağlı olarak, bir metreküp harç başına çimento tüketiminin belirtildiği bir tablo veriyoruz.

Farklı sertlikteki bir beton küpte ne kadar çimento var

Farklı sertlikteki bir beton küpte ne kadar çimento var

Ayrıca harcın işlenebilirliğini (akışkanlığı) artıran katkı maddelerinin kullanımının daha az bağlayıcı koymanıza izin verdiğini unutmayın. Ama "gözle" küçültmemek daha iyidir. Aynı "Peri" yi eklemeye karar verirseniz, çimentoyu oranına koyun. Bu arada katkı maddesi de. Çünkü fazlalıkla, beton basitçe sertleşmeyecek ve bir ay sonra bile yumuşak olacaktır.

Bir küp betonda kaç torba çimento var

Çimento torbalarda satılır ve bu nedenle 1 metreküp beton için kaç torba çimento gerektiğini bilmek daha iyidir. Bunun için referans tabloları da var, ancak kendiniz hesaplayabilirsiniz. Sayma, tablo kullanmaktan daha doğrudur. Birincisi 40 kg ve 50 kg'lık torbalar var. Bu standart bir kaptır. Ama ayrıca 25 kg var ve bu tür ambalajlar da çok. Tablo, en popüler markaların betonunda kaç torba çimento olduğunu göstermektedir.

1 küp betona kaç torba çimento gidiyor

1 küp betona kaç torba çimento gidiyor

Ayrıca metreküp başına tam sayıda torba gerektiğinde bu yeterli değildir. Örneğin beton M150'nin 215 kg PC400'e ihtiyacı vardır. 4.6 metreküp beton yapmak için ihtiyaç duyulacak bağlayıcı miktarını kilogram olarak hesaplayalım. 4.6 m³ * 215 kg = 989 kg. Şimdi satın alınması gereken çimento torbalarının sayısını sayıyoruz:

  • Her biri 25 kg - 898 kg / 25 kg = 35,92 adet. Yani, her biri 25 kg'lık 36 parçaya ihtiyacınız olacak;
  • 40 kg'lık bir pakette: 898 kg / 40 kg = 22.45 adet, yuvarlayın, 23 kırk kilogram torba almanız gerekeceği ortaya çıktı;
  • Her biri 50 kg - 898 kg / 50 kg = 17,96 adet; 50 kg'lık torbaların 18 parçaya ihtiyacı vardır.

Şimdi 1 m³ beton için kaç torba çimentoya ihtiyaç olduğunu ikinci tabloya göre hesaplayacağız. Aynı örneği alalım - M400 çimentodan 4.6 metreküp beton M150. Tabloya göre bir metreküp 4,3 torba 50 kg ve 5,4 40 kg torba gerektirir. Toplamda, tüm cilt:

  • 40 kg'lık torba: 4,6 küp * 5,4 adet = 24,84 adet veya 25 torba.
  • 50 kg'lık ambalajlarda: 4.6 küp * 4.3 adet = 19.78 adet veya 20 adet.
Küp beton başına çimento tüketimi o kadar büyük değil, ancak oranlara kesinlikle uyulmalıdır.

Küp beton başına çimento tüketimi o kadar büyük değil, ancak oranlara kesinlikle uyulmalıdır.

Tablo 25 kg'lık torba sayısını göstermemektedir. Kendiniz hesaplayabilirsiniz - 50 kg'lık torba sayısını 2'ye bölmeniz gerekir.

Benzer gönderiler

Yorum ekle

Isıtma

Çatı

Kapılar